SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 8266070
nr 826 6070
Dosa
omkring 1800, Silver, (ej stämplar), längd: 9
Kondition: slitage, skador
Utrop:
1.000 kr
Såld:
350 kr
måndag 13 maj 2013
kl 18:17:47
200 kr
150 kr
300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver